Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PËRZGJEDHJA/ “France Football”: Rinus Michels, trajneri më i mirë i të gjitha kohërave

Revista franceze e futbollit France Football ka zgjedhur 50 trajnerët më të mirë të të gjitha kohërave.

Në përzgjedhje si kriter ishin numri i trofeve të fituara, ndikimi i përgjithshëm në lojë, karakteri dhe referenca për trajnerët e ardhshëm.

Dhe, pas vlerësimëve, lista u udhëhoq nga holandezi Rinus Michels, një ish-ajaxas, një ndër ndër krijuesit futbollit total, i cili u shpall dhe kampion i Evropës me kombëtaren holandeze në vitin 1988, me treshen e famshme Van Basten- Gulit-Rajkard.

Pas tij u rendit Ser Alex Ferguson, legjenda e Manchester United, por kurrë trajner i ndonjë përfaqsueseje. Për 26 vjet ai fitoi 38 trofe, duke përfshirë 13 tituj të kampionit të Anglisë dhe dy Liga Kampionesh.

I treti u radhit italiani Arrigo Sacchi, i cili fitoi dy tituj evropianë me Milanin, ndërsa e çoi Italinë në finalen e Kupës së Botës në SHBA në 1994.

Pas tyre vjen holandezi tjetër, Johan Cruyff, spanjolli Pep Guardiola, Valeri Lobanovski i Ukrainës, argjentinasi Helenio Herrera, Carlo Ancelotti, austriaku Ernst Happel, Scot Bill Shankly etj. …

Portugezi Jose Mourinho u rendit i 13-të, gjermani Juergen Klopp i 27-ti, ndërsa francezi Arsene Ëenger në pozitën e 32-të. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com