Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PËRVJETORI/ Udhëheqësit e NATO-s: Bombardimet mbi ish-Jugosllavi, legjitime dhe të nevojshme

Historia tregoi se bombardimi i ish-Jugosllavisë në vitin 1999 ishte e nevojshëm dhe legjitim, sepse ndaloi dhunën dhe ndihmoi refugjatët që të kthehen në shtëpi, ndërsa KFOR-i ka ndihmuar që në Kosovë të krijohet një mjedis i sigurt për të gjithë, duke përfshirë edhe komunitetin serb – tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Unë e di se NATO ende shkakton polemika në Serbi. Shumë prej tyre janë ende kujtime të dhimbshme të fushatës ajrore në vitin 1999. Kjo është edhe më e vështirë për ata që kanë humbur të dashurit e tyre. Çdo humbje e jetëve të pafajshme është një tragjedi. Më vjen shumë keq”, tha Stoltenberg për gazetën e Beogradit, Politika.

Ai përsëriti atë që tha gjatë një vizite në Serbi tetorin e kaluar, që “kjo fushatë nuk ka qenë kurrë e drejtuar kundër popullit serb”.

“E kundërta, qëllimi ishte për të mbrojtur civilët në rajonin më të gjerë”, tha është Stoltenberg.

Ai shtoi se tani NATO dhe Serbia po bashkëpunojnë përmes partneritetit, i cili është i dobishëm për NATO-n, Serbinë dhe rajonin më të gjerë.

“Ne e respektojmë plotësisht politikën e neutralitetit të Serbisë. Siç e tregohen rasti i Austrisë, Suedisë dhe Finlandës, neutraliteti dhe partneriteti me NATO-n nuk është reciprokisht ekskluziv. Partneriteti ynë është e mirë për Serbinë, i mirë për Ballkanin Perëndimor dhe i mirë për NATO-n”, tha Jens Stoltenberg .

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut të Veriut tha gjithashtu se bota përballet me situatën më të paparashikueshme të sigurisë në vitet e fundit, por se NATO-ja është një forcë pozitive në krijimin e rendit të qëndrueshëm ndërkombëtar.

Nga ana tjetër, zëdhënëso i NATO-s gjatë bombardimeve të atëhershme, Jamie Shea tha se Aleanca, fushata ende shihet si legjitime dhe e justifikuar.

Ai beson se NATO nuk kishte zgjidhje tjetër përveçse të përdorte forcën, pasi Sllobodan Millosheviç, hodhi poshtë marrëveshjen e paqes të Rambujesë.

Shea vlerësoi se Millosheviçi në Serbi zhvilloi një “fushatë brutale” kundër popullit të Kosovës, duke bërë, siç tha ai, shkelje të shumta të të drejtave të

Këto reagime vijnë dy ditë para festimit në Prishtinë të 20-vjetorit të hyrjes triumfale të NATO-s në Kosovë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com