Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

‘Përmbytjet’, OKB nuk do e ndihmojë Shqipërinë

Lajmi se Kombet e Bashkuara kanë dhuruar 50 mijë dollarë për përmbytjet në jug të Shqipërisë, shtë mohuar nga zyrtarët e OKB-së.

Zyrtarë të kësaj organizate kanë thënë sse kërkese të tillë nuk posedojnë nga Tirana, dhe OKB nuk ka dhuraur 50.000 dollarë, shkruajnë disa media.

Lidhur me këtë, Jens Laerke zedhënës i UNOCHA ne Kombet e Bashkuara, tha për agjensinë e lajmeve “Presheva jonë” se OCHA nuk ka qenë donatore dhe se organizata nuk ka pasur asnjë donacion për Shqipërinë për këtë vit, madje as për vitin e kaluar.

Sipas zyrtareve të OKB,  vitin a kaluar UNOCHA ka ndihmuar 46 vende ne botë, kurse në Evropë ng vërshimet ka ndihmuar Bosnë dhe Herzegovinën, Ukrainen dhe Serbinë, ndërsa sivjet jane ndihmuar  nga UNOCHA vetëm tre shtete : Libia, Malai dhe Mozambik./tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts