Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Përfundimtare: Hagia Sophia e Stambollit, nga muze në xhami

Gjykata e lartë administrative turke anulloi dekretin e qeverisë së 1934 që e ktheu Hagia Sophia në muze. Ky vendim, i shumëdebatuar dhe në nivel ndërkombëtar, i hap rrugën ikonës së Stambollit Hagia Sophia që të përdoret si një xhami.

Hagia Sophia , një nga vendet më të rëndësishme të trashëgimisë historike dhe kulturore në botë, u ndërtua në shekullin e gjashtë gjatë mbretërimit të Perandorisë Bizantine dhe shërbeu si vendi i Kishës Ortodokse Greke. Ajo u shndërrua në një xhami perandorake me pushtimin otoman të Stambollit në 1453. Struktura u shndërrua në një muze gjatë sundimit rreptësisht laik të Ataturkut më 1935, por ka pasur diskutime për shndërrimin e saj në një xhami, me kërkesë publike për ta rikthyer atë si një vend adhurimi duke fituar tërheqje në mediat sociale.

Ndërsa disa grupe kanë kohë që bëjnë presion që struktura, të cilën ata e konsiderojnë si trashëgimi muslimane osmane, të shndërrohet përsëri në një xhami, të tjerë besojnë se siti i trashëgimisë botërore të UNESCO-s duhet të mbetet një muze, si një simbol i solidaritetit të krishterë dhe musliman.

Mes reagimeve ndërkombëtare mbi statusin e Hagia Sophia, Ankaraja thotë se është një çështje e saj e brendshme.

Presidenti Erdogan ka thënë javën e kaluar se akuzat që bëhen kundër Turqisë në lidhje me Hagia Sophia synojnë drejtpërdrejt sovranitetin e vendit.

Rihapja e Hagia Sophia e Stambollit për lutje nuk do ta privojë atë nga identiteti i saj, pasi ajo gjithmonë do t’i përkasë trashëgimisë historike të botës – tha Ibrahim Kalin, zëdhënësi presidencial i Turqisë.

“Turqia do të ruajë ende ikonat e krishtera atje, ashtu si paraardhësit tanë ruajtën të gjitha vlerat e krishtera”, shtoi Kalin.

“Të gjitha xhamitë tona kryesore si Xhamia Blu, Xhamitë Fatih dhe Suleymaniye, janë të hapura për vizitorët dhe adhuruesit,” tha Kalın, duke cituar më tej shembujt e katedrales ikonike të Notre Dame të Francës dhe Bazilikës Sacre-Coeur, kisha me famë botërore të cilat janë të hapura si për turistët ashtu edhe për adhuruesit.

“Hapja e Hagia Sophia për të adhuruar nuk i mban turistët vendas ose të huaj të vizitojnë sitin,” theksoi Kalin.

“Kështu që një humbje nga trashëgimia e botës nuk është në diskutim”, veçoi ai. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts