Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pas Merkelit, edhe Macron krah Erdogan: stabiliteti ekonomik i Turqisë, i rëndësishëm për Francën

Goditja financiare e SHBA ndaj Turqisë, ka bërë që dhe Franca të afrohet ndaj kësaj të fundit.

Pas kancelares Merkel, e cila këto ditë ka shkrirë akujt me presidentin Erdogan, është presidenti Macron ai që ka realizuar një bisedë telefonike me kreun e shtetit turk.

Presidentët e të dy vendeve ranë dakord mbi një takim të ministrave të financave, ku ashtu si në rastin gjerman, u theksua se stabiliteti ekonomik i Turqisë është i rëndësishëm për Francën.

Siç është vënë re, rënia e lirës turke ka tronditur dhe tregjet europiane. Tashmë monedha turke po e merr veten përballë dollarit, ndonëse në kuota ende të pamjaftueshme, e diktuar kjo nga zhvillimet më të fundit të një ofensive turke shumëplanëshe. /tesheshi.com/   

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com