Auto Dak
Auto Dak

Pas Bashës, edhe Meta shkruan për ekzekutimet e Valmirit: si u keqpërdor rasti i Bardhok Bibës

Pas Bashës, edhe Meta është marrë me masakrën e Valmirit në Mirditë, por ndryshe nga kreu demokrat, presidenti i ka mëshuar fort figurës së Bardhok Bibës, gjë të cilën Basha nuk e përmendte

“Me rastin e 70-vjetorit të masakrës së Valmirit, dua të shpreh keqardhjen më të thellë për ekzekutimin barbar të 14 mirditorëve, përfaqësues të familjeve të shquara të Mirditës nga regjimi komunist, si një hakmarrje mizore ndaj kësaj krahine, duke përdorur si pretekst vrasjen kriminale dhe të pabesë ndaj njërit prej bijve më të shquar dhe më të dashur të Mirditës, Bardhok Bibës.

Gjyqi farsë dhe ekzekutimet publike, së bashku me vuajtjet pambarim të mbi 300 familjeve mirditore që u internuan, jo vetëm që nuk mund t’u a lehtësonin dhembjen mirditorëve për vrasjen e pabesë të njeriut që hapi dhjetra shkolla për t’u dhënë dritë fëmijëve të Mirditës, por as mund të ndihmonte shpirtin e Bardhok Bibës të prehej më i qetë, i cili në pak vite organizoi një fushatë të jashtëzakonshme për faljen e qindra gjaqeve, duke e nisur me faljen e gjakut të njerëzve më të afërt të familjes së tij gjatë luftës.

Regjimi komunist e instrumentalizoi vrasjen e Bardhok Bibës për t’i përçarë më thellë mirditorët për dekada të tëra, për të goditur të gjitha familjet me tradita patriotike dhe bindje jokomuniste, si dhe për ta bërë këtë krahinë një shembull nënshtrimi nën terror.

Por mirditorët si një popull i mençur dhe në liri s’ mund të përdoren më nga askush kundër njëri-tjetrit”, shkruan Meta.

Siç dihet, kinemaja komuniste, i kushtoi një film Bardhok Bibës – “Komisari i dritës” (fotoja e marrë nga filmi), luajtur nga Rikard Ljarja. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts