Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Parlamenti Evropian mbështet zgjatjen e afatit të Brexit

Eurodeputetët kanë miratuar një rezolutë jo detyruese që mbështet një zgjatje tjetër të afatit të Brexit, nëse Britania e Madhe kërkon këtë.

Pas debatit tre orësh të së mërkurës, ligjvënësit votuan në një seancë plenare të Parlamentit në Strasburg për të votuar një rezolutë me 544 vota pro, 126 kundër, me 38 abstenime.

Dalja e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian është planifikuar për 31 tetor. Kryeministri britanik Boris Johnson është në favor të lënies së BE-në më 31 tetor, me ose pa marrëveshje tërheqjeje.

Michel Barnier, negociatori kryesor i BE-së për Brexit, mori pjesë në debat dhe u tha ligjvënësve se ai dëshironte të vazhdonte punën “ditë e natë” për të gjetur një marrëveshje të kënaqshme Brexit për të dy palët. Ai e ftoi Johnson dhe ekipin e tij që të dilnin me propozime specifike.

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker kohët e fundit përsëriti se Mbretëria e Bashkuar është nën një detyrim të paraqesë zgjidhje ligjore dhe funksionale në përputhje me marrëveshjen e tërheqjes.

Juncker theksoi se Komisioni Evropian është “i gatshëm dhe i hapur” për të shqyrtuar propozime të tilla, por shtoi se ato ende nuk janë paraqitur. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com