Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PARASHIKIMET/ Cili do jetë fati i raporteve Kosovë-Serbi nën Biden-in?

Profesori i njohur “Johns Hopkins”-it në Uashington, Daniel Serwer, tha se ai besonte se do të kishte ndryshime të mëdha në politikën e jashtme të SHBA me ardhjen e administratës së re dhe se Presidenti i ardhshëm Joe Biden do të kthehej në politikën më tradicionale të SHBA në Ballkan.

“Ajo po mbështet integritetin territorial dhe sovranitetin e të gjitha shteteve, duke përfshirë Kosovën, Serbinë dhe Bosnjë dhe Hercegovinën, por nuk do të thotë që qeveria e ardhshme do të injorojë të gjitha lëvizjet e administratës Trump,” i tha Serwer Zërit të Amerikës.

Sipas tij, Uashingtoni do t’i përmbahet idesë që marrëdhëniet midis Serbisë dhe Kosovës duhet të normalizohen dhe mund të përpiqet të vazhdojë të punojë në normalizimin ekonomik, brenda së cilës marrëveshja e nënshkruar nga administrata Trump në shtator në Shtëpinë e Bardhë është një hap i vogël në drejtimin e duhur.

“Dihet që, në thelb, të gjitha vendet e Ballkanit janë të përkushtuara ndaj të ashtuquajturit ‘Mini Shengen’, dhe unë mendoj se do të jetë më e lehtë për Kosovën dhe Serbinë të arrijnë normalizimin ekonomik nëse të gjithë vendet e Ballkanit e bëjnë këtë, d.m.th nëse nuk bazohet vetëm në një bazë dypalëshe.” tha Serwer.

Serwer shton se ai pret një stimul për të arritur një marrëveshje politike midis Serbisë dhe Kosovës bazuar në integritetin territorial dhe sovranitetin e të dy vendeve, por thekson se ai nuk është i sigurt se kjo mund të arrihet.

“Sinqerisht, unë mendoj se Aleksandar Vuçiç e bëri shumë të qartë se ai nuk dëshiron të jetë presidenti i Serbisë i cili do ta njohë Kosovën si një shtet të pavarur dhe sovran, dhe kjo është ajo që duhet për normalizimin e vërtetë. Nëse ai nuk është i gatshëm, ky aspekt do të vonohet në zhgënjim të madh të autoriteteve të Kosovës”, tha Serwer.

I pyetur nëse ai beson se Serbia dhe Kosova mund të arrijnë një marrëveshje muajt e ardhshëm, siç u njoftua nga zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian, Serwer tha se diplomatët u paguan për të qenë optimist, por që ai nuk ishte kështu.

“Nuk jam i sigurt se kujt në SHBA mund t’i besohet kjo punë në muajt e ardhshëm. Formimi i një administrate të re do të zgjasë deri në pranverë dhe ky proces nuk do të shkojë lehtë, kështu që mendoj se të gjitha do të marrin më shumë kohë. Duhet të arrihet një marrëveshje e mirë, dhe për momentin kjo mund të mos jetë e mundur akoma,” tha Serwer. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts