Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Papa do vizitojë Mal e Zi, ja përse i është ankuar Patriarku Irinej

Kreu i Kishës Katolike Romake, Papa Françesku, do të vizitojë Malin e Zi vitin e ardhshëm, u konfirmua në një takim të Papës dhe Kryeministrit Dushko Markovic, të shtunën në Vatikan, tha qeveria malazeze.

Vizita e Papës në Mal të Zi do të jetë me rëndësi historike, shtoi qeveria.

Në një takim me Markoviç, Papa vlerësoi politikat që Mali i Zi po ndjek për ekumenizmin, kulturën, ekologjinë dhe humanizimin në të gjitha sferat e marrëdhënieve shoqërore, tha Qeveria.

Kryeministri malazez shkoi në Vatikan me ftesë të Sekretarit të Shtetit Pietro Parolini.

Sipas Qeverisë, vizita e Markoviçit ishte planifikuar

më parë, por vjen në një kohë të ndjeshme, kur qeveria planifikon të miratojë një ligj për lirinë e fesë, i cili vlen edhe për pronat e Kishës Katolike në Mal të Zi.

Në një letër të marrë këtë verë nga Patriarku serb Irinej, kreu i Kishës Katolike Romake theksoi shqetësimin e tij për propozimin për një ligj të ri.

Ligji për lirinë fetare duhet të miratohet mbi baza demokratike, për t’u pranuar nga të gjitha bashkësitë fetare, tha Papa në një letër drejtuar Irinejt, botuar në faqen e internetit të Këshillit Metropolitano Malazezo-Littoral.

Qeveria malazeze ka miratuar projektligjin për lirinë e fesë, i cili nënkupton se të gjitha bashkësitë fetare duhet të dëshmojnë se ata zotëronin pronën e kishës para vitit 1918, përndryshe do të konfiskoheshin, gjë që u kundërshtua me forcë nga Kisha Ortodokse Serbe. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts