Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PANDEMIA/ Rregullat e shkelura, aty ku po “mallkohen” francezët: Si dy turistë karantinuan 2,000 njerëz

Kërcimi i papritur i numrit të njerëzve të infektuar në ishullin e largët evropian të Islandës shqetësoi epidemiologët atje, kështu që ata menjëherë morën masën e mbylljes së kafeneve dhe klubeve për katër ditë në të cilat shpërtheu infeksioni.

Shkalla javore e infeksionit për 100,000 njerëz u rrit nga 7.3 në 89.7 në vetëm 10 ditë. Këto shifra janë të vogla për shumë vende evropiane. Islanda tani ka një mesatare prej 44 rastesh të reja në ditë dhe ka qenë pa vdekje që nga prilli. Ndërkohë, kthimi i infeksionit ka shqetësuar autoritetet atje, kështu që ata kanë karantinuar më shumë se 2,000 njerëz në Reykjavik.

Rregulli i prishur

Shumica e rasteve të reja të infeksionit kanë të bëjnë me dy turistë francezë që shkelën rregullat e vetë-izolimit pas mbërritjes në Islandë. Dy kafene janë identifikuar si zona të reja të nxehta dhe gjithashtu raste të reja janë zbuluar në dy universitete në kryeqytet.

Sipas gazetës Islandeze Visir, të paktën 100 raste të reja mund të lidhen me dy francezët. Një pub irlandez si dhe kafeneja Brewdog, renditen si zona të reja të nxehta. Në këtë kohë është e panjohur nëse turistët francezë vizituan këto bare apo infektuan të tjerët duke shkelur vetë-izolimin, por dihet që kontaktet e tyre transmetuan virusin në kafene.

Shumë teste

Vendi me rreth 340,000 banorë kishte një normë infeksioni më 15 shtator prej vetëm 7.3, pas së cilës filloi të rritet.

Shkalla më e lartë e infeksionit në baza javore në valën e parë të epidemisë së koronavirusit ishte 150. Numri i të infektuarve ishte në tre shifra për 18 ditë rresht në fund të marsit dhe në prill.

Për shkak të shtrirjes së suksesshme dhe të shpejtë të kurbës në valën e parë, Islanda është një nga vendet e pakta që i ka mbijetuar epidemisë pa shumë viktima. Receta e tyre ishte: shumë teste dhe ndjekja e kontakteve.

Brenda gjashtë javësh, më shumë se 13 përqind e popullsisë islandeze u testua për koronavirus, dhe çdo kontakt i personit të infektuar u urdhërua të futet në karantinë. Pjesa tjetër e popullsisë nuk duhej të qëndronte brenda, si bllokimi i futur në shumë vende evropiane, por ata thjesht duhej të ishin vigjilentë dhe të lanin duart rregullisht.

Shkollat ​​fillore, disa kafene dhe restorante ishin të hapura gjatë gjithë kohës, ndërsa shkollat ​​e mesme dhe kolegjet, sallonet e flokëve dhe zanatet e tjera u rihapën pas gjashtë javësh karantine.

“Ky virus francez, siç mund ta quajmë ne, na ka dhënë probleme të mëdha. Unë kam informacion se ka qenë e vështirë të detyrohesh turistët francezë t’i përmbahen masave epidemiologjike,” tha shefi i epidemiolog vendas, Thorolfur Gudnason. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts