Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PANDEMIA/ Ploja italiane nga Corona: sa pak flitet për vdekjet në shtëpi

U deshën 11 ditë që Slvia Bertuleti të bindte mjekun e familjes të vinte dhe të shihte babanë e saj 78-vjeçar, Alessandro, i cili kishte ethe dhe frymëmarrje të vështirësuar.

Kur mjeku vizitoi shtëpinë e tyre në afërsi të Bergamos, epiqendrën e epidemisë së virusit në veri të Italisë, më 18 mars, ai ishte tashmë shumë vonë.

Alessandro Bertuleti vdiq vetëm pas mesnatës së 19 marsit, 10 minuta para mbërritjes së ambulancës, e cila ishte pritur me orë të tëra. Trajtimet e vetme që mjeku i tij i përshkroi përmes telefonit ishin qetësuesit e dhimbjeve dhe antibiotikët me spektër të gjerë.

“Babai im kishte mbetur të vdiste vetëm në shtëpi, pa asnjë ndihmë”, tha 48-vjeçari Bertuleti. “Askush nuk e meriton një fund të tillë”.

Intervistat me familjet, mjekët dhe infermierët në Lombardi, tregojnë se përvoja të tilla nuk janë të rralla. Shumë vdesin në shtëpi dhe konsultat telefonike nuk janë gjithmonë të mjaftueshme.

Vetëm në zonën e Bergamos, numri i të vdekurve ka të ngjarë të jetë dyfishi i të dhënave zyrtare, prej atyre qindrave që janë raportuar në spitale.

Dhe ndërsa lufta globale për të shpëtuar jetën është përqendruar te respiratorët, disa mjekë thonë se mungesa e kujdesit parësor po provon të jetë po aq e kushtueshme sa mjekët mund ose nuk mund të bëjnë vizita në shtëpi.

“Mjekët e mjekësisë familjare nuk kanë vizituar pacientët e tyre me javë të tëra dhe kjo ka çuar në këtë situatë,” tha mjeku Riccardo Munda.

“Dhe unë nuk mund t’i dënoj ata sepse kështu shpëtojnë veten e tyre.”

Ai thotë se shumë vdekje mund të ishin shmangur nga vëmendja e urgjencës mjekësore, por mjekëve u mungonin veshjet dhe maskat ​​mbrojtëse, kështu që ata nuk bëjnë vizita në shtëpi përveç nëse është e nevojshme.

“Mjekët kujdesen për njerëzit në shtëpitë e tyre. Por nëse terapia nuk funksionon dhe mjeku nuk hyn rregullisht dhe nuk mund ta ndryshojë apo përmisojë atë, atëherë pacienti vdes.”

Një zëdhënëse e Agjencisë së Shëndetit Shtetëror ATS në Bergamo tha se autoritetet në Lombardi kishin porositur mjekët e familjes që “të komunikonin me pacientët me telefon sa më shumë” dhe të kufizonin vizitat në shtëpi për të “parandaluar përhapjen e infeksionit dhe për të zvogëluar përdorimin e pajisjeve mbrojtëse”.

Ajo deklaroi se 142 mjekë ishin të sëmurë ose në karantinë në zonën e Bergamos.

Autoritetet kanë filluar të forcojnë kujdesin parësor shëndetësor, siç rekomandohet nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH), e cila tha se ajo duhet të jetë gjëja e dytë më e rëndësishme, menjëherë për të siguruar lehtësira të kujdesit intensiv.

Më 19 mars, në Bergamo filluan të veprojnë gjashtë njësi speciale mjekësore, të gjitha të pajisura për vizita në shtëpi te pacientët. Në Milano, ku numri i të vdekurve në shtëpi dhe në shtëpitë e pleqve u dyfishua në gjysmën e dytë të marsit, ekipe të ngjashme filluan operacionet në 31 mars.

Pietro Zuçhelli, drejtori i një shtëpie funerali pranë Bergamos, thotë se më shumë se 50 përqind e punës së tij në dy javët e fundit ka të bëjë me shkuarjen në shtëpitë e të sëmurëve, shndërruar në të pajetë.

Më shumë se 11,000 profesionistë të kujdesit shëndetësor në Itali janë infektuar nga virusi dhe 80 kanë vdekur. Shumë prej tyre janë mjekë të familjes. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts