Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pandemia, kreu i UEFA-s: Ja ç’farë mund të ndryshojë në europianin e vitit të ardhshëm

Presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin, i tha stacionit televiziv spanjoll Movistar + se ekziston mundësia që europiani të mbahet në më pak se 12 vende vitin e ardhshëm.

“Si gjithmonë, ne jemi të shqetësuar për situatën në lidhje me pandeminë e koronavirusit, por ne jemi absolutisht të bindur që eventi do të luhet. Tani për tani, plani është që ta mbajmë atë saktësisht siç është planifikuar, por ka edhe mundësi për të zvogëluar numrin e vendeve pritëse, në tetë, pesë ose edhe një”, tha Ceferin.

Presidenti i UEFA-s shtoi se tani është shumë herët për të folur nëse ndeshjet do të luhen pa spektatorë, me kapacitet të kufizuar të stadiumit apo para tribunave të plota.

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, kampionati europian u shty për një vit këtë pranverë dhe duhet të zhvillohet nga 11 qershor në 11 korrik 2021.

Ceferin gjithashtu iu referua finales së sezonit të kaluar në Ligën e Kampionëve, kur nga çerekfinalet në finale u luajtën sfida në një periudhë prej rreth 10 ditësh.

“Sistemi përfundimtar i sezonit të kaluar ishte interesant dhe ne kemi reagime pozitive nga klubet që morën pjesë. Turneu përfundimtar me tetë skuadra është ndoshta shumë i vështirë për t’u futur në kalendarin e garës, por për sa i përket mua, një turne përfundimtar një javor me katër ekipe do të ishte një ngjarje e shkëlqyeshme”, shtoi Ceferin. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts