Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Palestinezët në zgjedhje uniteti, ftesë BE: Hajde na vëzhgoni!

Zyrtarët palestinezë i kanë kërkuar Bashkimit Evropian të dërgojë vëzhgues për të monitoruar zgjedhjet e ardhshme për parlamentin palestinez dhe për një president palestinez në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës.

Zgjedhjet shihen si një hap i rëndësishëm drejt përfundimit të ndarjeve midis palestinezëve që kanë dy qeveri rivale që kur Hamas mori me forcë kontrollin e Gazës nga Autoriteti Palestinez i njohur ndërkombëtarisht në 2007.

Autoriteti Palestinez i Presidentit Mahmoud Abbas që atëherë ka sunduar vetëm territoret autonome të Bregut Perëndimor, i cili është nën okupimin izraelit.

Të gjitha përpjekjet e mëparshme të pajtimit kanë dështuar, por thirrja e sotme për në Bashkimin Evropian është një shenjë se palestinezët me të vërtetë synojnë të mbajnë zgjedhjet e para pas 15 vjetësh, raporton AP.

BE për një Palestinë të pavarur

Palestinezët duan që BE të sigurojë transparencën e zgjedhjeve dhe ata gjithashtu shpresojnë se do të ushtrohet presion mbi Izraelin për të lejuar palestinezët që jetojnë në Jeruzalemin Lindor të aneksuar të votojnë.

Palestinezët planifikojnë të jenë kryeqyteti i shtetit të tyre të ardhshëm në atë pjesë të Jeruzalemit, të cilën Izraeli e pushtoi në luftën e vitit 1967.

Izraeli e konsideron të gjithë Jeruzalemin si kryeqytetin e tij.

BE mbështet krijimin e një Palestine të pavarur krahas Izraelit me Jeruzalemin Lindor si kryeqytet.

Më 15 janar, presidenti palestinez thirri zgjedhjet parlamentare për 22 maj dhe zgjedhjet presidenciale për 31 korrik. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts