Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

OPTIMIZËM/ Lajm i mirë: vendi i parë në Evropë ku pandemia është zhdukur pothuajse plotësisht

Gjibraltari, territori përtej detit i Britanisë në kufi me Spanjën në pikën ku Afrika e Veriut dhe Evropa formojnë hyrjen në Mesdhe, është bërë një nga vendet e para në botë që vaksinon shumicën e popullsisë së saj të rritur.

Si rezultat, mund të shohim skena që i mungojnë të gjithëve.

Duke pasur parasysh një situatë të tillë, sinjali që paralajmëron njerëzit të mbajnë maska ​​është hequr dhe ora e ndalimit nga mesnata deri në pesë të mëngjesit është hequr, e cila lejon institucionet të qëndrojnë të hapura deri në 2 të mëngjesit.

Kafenetë, baret dhe restorantet janë përsëri plot me njerëz, pa dyshim që kompensojnë kohën e humbur, raporton CNN.

Pijet mund të shërbehen në bare dhe restorante, por konsumi në vende publike jashtë këtyre mjediseve ende nuk lejohet ndërmjet orës 19:00 dhe 8:00.

Vendet e njohura shoqërore Chatham Counterguard dhe Ocean Village Marina sollën përsëri disa nga zhurmat shoqërore që kishin para pandemisë ndërsa njerëzit relaksoheshin me një pije.

Vendasit shpresojnë se ky është fundi i koronavirusit në Gjibraltar, i cili ka regjistruar 4,274 raste dhe 94 vdekje midis një popullsie afër 34,000 banorë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts