Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

SYNIMI/ Opozita saudite: një atentat i mundshëm ndaj Katarit e të tjera, ja pse duam rrëzimin e Mohamed bin Salman

Aktivisti saudit Abdul Rahman al-Suhaimi zbuloi se është formuar një këshill koordinues i opozitës Saudite, i cili përfshin tre princër nga familja në pushtet, me qëllim largimin e princit Mohamed bin Salman nga pozita e trashëgimisë në fron. Në të njëjtën kohë, ai i bëri thirrje mbretit Salman t’i kushtojë vëmendje, siç e tha ai, planit të disa zyrtarëve sauditë për të sulmuar shtetin e Katarit.

Al-Suhaimi tha në një video që postoi në YouTube se komiteti i koordinimit të opozitës saudite përbëhet nga 18 anëtarë, përfshirë tre princër. Ai theksoi se ky këshill nuk bën thirrje për demonstrime, mosbindje civile ose marrje armësh, por puna e tij do të reduktohet në korrespondencë me vendet në botë dhe organet zyrtare dhe ndërkombëtare.

Ai shtoi se ata iu drejtuan parlamenteve të shteteve islamike dhe të Gjirit, anëtarëve të Kongresit të Shteteve të Bashkuara, si dhe anëtarëve të Parlamentit Evropian.

Ai shpjegoi se ato synojnë të mbështesin Princin Ahmed bin Abdulaziz Al Saud si trashëgimtar të fronit, bazuar në Arabinë Saudite që është një institucion shtetëror dhe një monarki kushtetuese dhe të ketë një parlament të zgjedhur në të.

“Ne po i kërkojmë mbretit Salman që të largojë të birin nga të gjitha pozicionet, përfshirë pozicionin e trashëgimtarit të fronit, dhe t’ia caktojë atë princit Ahmed bin Abdul Aziz,” shtoi aktivisti saudit.

Ai theksoi se ka 17 shtete islamike që “mbështesin atë që ne përpiqemi, por ne jemi duke pritur që nisma të fillojë nga Mbreti Salman”.

Al-Suhaimi zbuloi një plan nga disa zyrtarë sauditë për të kryer një sulm me bomba në shtetin e Katarit disa muaj para Kupës së Botës, në mënyrë që ta privojë Doha-n nga e drejta për të organizuar këtë ngjarje sportive.

Ai raporton se njëri prej “agjentëve të regjimit saudit”, siç e thirri ai, tha se Kupa Botërore nuk do të mbahet në Katar në vitin 2022. Kur u pyet për arsyen, ai u përgjigj se “nuk kërkon shumë që ngjarja të shkatërrohet, vetëm një numër makinash bombë në vendin e vogël të Katarit”.

Në rastin e vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi, aktivisti saudit tha që ai kishte informacion në lidhje me emrin e bashkëpunëtorit që ka dezertuar nga vrasja e Khashoggi dhe se ai do t’i dorëzohej Kombeve të Bashkuara. Ai vuri në dukje se personi nuk u përmend asnjëherë në dosjet që kishin të bënin me këtë rast në Turqi ose Arabinë Saudite.

Al-Suhaimi shtoi se institucionet gjyqësore dhe fetare në Mbretëri ishin politizuar dhe në shërbim të princit të kurorës Mohamed bin Salman. Ai përmendi rastin e Khashoggi si një shembull, duke thënë se “nëse Mbreti Salman dëshiron t’i lërë pushtetin birit të tij, ne nuk jemi skllevërit e tij. Ky është një shtet, jo një lojë”.

“Ne e ndiejmë që vendi është gjendur në një situatë të rrezikshme në të cilën shteti është bërë një rival për qytetarët e tij”, tha ai.

Ky aktivist saudit theksoi se trashëgimtari saudit i fronit kishte shkatërruar Arabinë Saudite dhe marrëdhëniet e saj me vendet e tjera. Bin Salman burgosi ​​studiues, gra, dhjetra palestinezë dhe të gjithë kundërshtarët e tij, madje edhe të afërmit e tij, dhe likuidoi disa studiues dhe kundërshtarë.

Ai theksoi se rreth 900,000 qytetarë sauditë jetojnë jashtë vendit, duke u kërkuar anëtarëve të familjes në pushtet dhe të gjithë opozitarëve jashtë vendit që të bashkohen dhe të krijojnë një këshill koordinimi. Ai theksoi se midis fiseve brenda Arabisë Saudite ka një lëvizje kundër politikave të Muhamed bin Salman.

Kur bëhet fjalë për vendet e shenjta islamike, aktivisti saudit theksoi se Meka dhe Medina nuk kanë të bëjnë vetëm me 30 milion sauditë, por se është çështje publike e gjithë bashkësisë muslimane. Ai tërhoqi vëmendjen për faktin se media saudite nuk e njeh më Jeruzalemin si një çështje islamike.

Lidhur me projektin NEOM, aktivisti saudit thotë se është një plan që do t’i shërbejë Izraelit. Kjo do t’i sigurojë hyrjen në pjesën tjetër të territorit të Arabisë Saudite dhe do të kthehet në “kështjellat e Khaibar dhe Medina”. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com