Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

OBSH: Ja kush po pengon lënien e duhanit në kohë pandemie

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) i ka bërë thirrje industrisë së duhanit në të gjithë botën të ndalojë “përdorimin e pandemisë së koronavirusit” dhe të ndërpresë reklamat direkt tek fëmijët dhe adoleshentët.

Ruediger Krech, drejtor i departamentit të promovimit të shëndetit të OBSH-së, tha se 40 përqind e adoleshentëve në të gjithë botën kishin filluar të përdorin duhanin.

Kontrolli i industrisë

“Nëse nuk jemi të kujdesshëm, ne mund të humbasim kontrollin mbi industrinë e duhanit, e cila dëshiron të tërheqë një gjeneratë të re të re për të përdorur produktet e saj,” tha Krech.

Ai shtoi se qindra mijëra njerëz donin të ndalonin pirjen e duhanit gjatë krizës së shkaktuar nga virusi i koronës, dhe ai avokoi për programe që do t’i mbështesin ata në këtë inisiativë.

Ai theksoi se në Meksikë, Indi, Jordan, Indonezi dhe Kinë, si dhe në pjesë të Evropës Qendrore dhe Lindore, gjatë pandemisë u regjistrua një rritje në numrin e njerëzve që ndaluan pirjen e duhanit.

Kujtojmë se çdo 31 maj, OBSH feston Ditën Botërore Kundër Duhanit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com