Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

DEKLARATA/ Njeriu i Brukselit: si po derdhen miliona për Reformën në Drejtësi, e pakthyeshme

Njeriu i Brukselit në Tiranë, Luigi Soreca, edhe njëherë e ka cilësuar Reformën në Drejtësi si të “pakthyeshme”, një mesazh që shkon sidomos për presidentin Meta, njeriun që pothuajse ka “hequr dorashkat” duke u bërë kritiku më i ashpër i saj.

“Ne po ecim drejt një momenti shumë të rëndësishëm, e kam thënë edhe më parë në lidhje me Reformën në Drejtësi, se si shumë pak vende kanë kryer një reformë të tillë kaq të thellë dhe Shqipëria është ndoshta i vetmi vend që po kalon këtë proces. Merita së pari është e qytetarëve që e dëshironin dhe e kërkuan këtë ndryshim dhe institucioneve që e morën këtë sfidë. Duhet të vijojë zbatimi, reforma është e pakthyeshme”, tha diplomati europian, një reagim që vjen një ditë pas dhe ish-kryeministri demokrat Berisha, goditi reformën duke thënë se ajo nuk do sjell apo po sjellë drejtësi.

Soreca përmendi dhe milionat që ndërkombëtarët po lëvrojnë për këtë reformë, si një sinjal që mbrojtja e saj është dhe çështje financiare.

“Ne po vendosim në dispozicion të reformës 42 mln euro për t’u siguruar që do të vijojë dhe se është e ardhmja. 34 mln euro i jepet një kontribut i drejtpërdrejt buxhetit të Shqipërisë. Sa më shumë zbatohet kjo strategji aq më shumë para do të kalojnë. Duhet të përmbushen angazhimet e kësaj strategjie për të dhënë rezultate të plota. Mbështetja mbulon të gjitha fushat e sistemit të drejtësisë dhe vjen në një moment shumë të rëndësishëm për të siguruar ngritjen e shpejtë të institucioneve të reja, që me padurim e presim.

Javët dhe muajt në vijim do të jetë kyçe, pasi jemi afër krijimit të SPAK dhe BKH dhe po diskutojnë si mund të ndihmohet lufta kundër krimit dhe korrupsionit. Qytetarët e Shqipërisë kanë shpresa shumë të madhe dhe reforma në drejtësi do të kenë një ndikim të drejtpërdrejtë në jetën e tyre, 20 mln euro në dispozicion të prokurorisë dhe agjencive të zbatimit të ligjit për të goditur rrjetet kriminale, menaxhimin e kufirit, akademisë së sigurisë, por edhe bashkive për zbatimin e alternativave ekonomike”, tha Soreca. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com