Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Një vend europian që Microsoft dëshiron ta bëjë qendrën e tij të inovacionit

Gjigandi amerikan i teknologjisë Microsoft njoftoi se planifikon të punësojë edhe 200 inxhinierë shtesë në Irlandë dhe të krijojë një qendër të re globale inxhinierike në kwtw vend, raporton Reuters.

Agjencitë tregojnë se Microsoft aktualisht ka afërsisht 2,500 punonjës në Irlandë.

“Punonjësit e rinj do të përfshihen në zhvillimin e shërbimeve të reja cloud dhe zgjidhjeve teknologjike për klientët në të gjithë botën,” tha dega irlandeze e kompanisë.

Drejtori ekzekutiv i degës irlandeze të Microsoft-it, Cathriona Hallahan, tha se këto ishin aspirata që Irlanda të bëhet “qendra e inovacionit” e gjigandit amerikan.

Taksa të ulëta

Taksat e korporatave irlandeze janë ndër më të ultat në Bashkimin Evropian dhe ky ishull ka qenë prej kohësh një destinacion i preferuar sidomos i kompanive amerikane që zgjerojnë biznesin jashtë, sipas Reuters.

Facebook dhe Google tashmë janë pothuajse “të brendshëm” në Irlandë, ku ata kanë selinë e tyre evropiane, shton agjencia britanike.

Reuters kujton se javën e kaluar Apple shënoi 40 vjetorin e të bërit biznes në qytetin e dytë më të madh të Irlandës, Cork, ku ka më shumë se 6,000 punonjës. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts