Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Një rast shumë i veçantë: ja nga çfarë vuan dhe kur mund të shërohet kjo vogëlushe që ha kolltukë dhe tapete

Nuk është hera e parë që prindërit i ndalojnë një fëmije që të hajë jashtë shtëpisë, por në rastin e Jessica Knight kjo këshillë duhet ndjekur me përpikmëri. Bëhet fjalë për një vogëlushe 4 vjeçare angleze nga March, Cambridgeshire, e cila ka një dëshirë të pazakontë për të ngrënë tapete dhe kolltukë, madje edhe rërë dhe gurë.

vajza 2Mjekët thonë se bëhet fjalë për një gjendje të rrallë, e cila nuk mund të kurohet deri sa vogëlushja të bëhet 6 vjeçe. Patologjia e saj quhet picarismo dhe është një çrregullim i ushqimit, i karakterizuar nga ngrënia e vazhdueshme e substancave jo të shëndetshme dhe që manifestohet te personat që vuajnë nga autizmi si dhe te femrat shtatzënë.

“Mbeta e shokuar kur kuptova se çfarë po hante. Tani po mundohemi të gjejmë mënyrën për ta ndaluar”, thotë nëna e vogëlushes, Kelly Will. Gruaja e zbuloi këtë sëmundje të rrallë të së bijës, kur Jessica ishte vetëm 2 vjeçe dhe nisi të hante mbushjen e kolltukut.

vajza3Që nga ai moment për të mbajtur nën kontroll këtë zakon të keq dhe për të shmangur prishjen e shtëpisë, i jep me vete një çantë me sfungjer, të cilit ja lë edhe në kopsht. Fatmirësisht Jessica ha edhe salsiçe, djathë, oriz, bukë dhe peshk dhe pavarësisht se është vetëm 4 vjeçe, është e vetëdijshme për problemin e saj dhe nuk e lejon motrën ta shohë teksa ha tapetet dhe kolltukët./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts