Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Një kundër tre: Turqia dënon deklaratën anti saj nga Greqia, Qiproja dhe Egjipti

Ankaraja dënoi deklaratën e përbashkët të Greqisë, Qipros dhe Egjiptit, e cila kritikoi veprimet turke në Qipron Veriore dhe Mesdheun Lindor.

Ministria e Punëve të Jashtme të Turqisë njoftoi se ajo e hedh poshtë plotësisht deklaratën e cila përmban akuza të pabazuara dhe në të cilën Ankaraja sulmohet, në vend që të mbështesë paqen dhe stabilitetin në rajon.

Ministria përsëriti qëndrimin e Turqisë se bashkëpunimi mund të arrihet vetëm me përfshirjen e Qipros Veriore dhe se Ankara do të vazhdojë të mbrojë të drejtat e saj në Qipro dhe Mesdheun Lindor.

Në një deklaratë të përbashkët të miratuar në një samit rajonal trepalësh në Nikosia të mërkurën, presidentët qipriotë, egjiptianë dhe kryeministri grek i bënë thirrje Ankarasë të përfundojë veprimet e saj “provokuese” në Mesdheun Lindor.

Ata gjithashtu kërkuan që Turqia të pranojë ftesën e Qipros për të hyrë në negociata mbi caktimin e zonave detare, raporton AP.

Takimi u mbajt midis tensioneve midis Greqisë dhe Turqisë mbi kufijtë detarë dhe të drejtës për depozitat e mundshme të naftës dhe gazit në rajonin e Mesdheut Lindor.

Greqia dhe Qipro kanë nënshkruar një marrëveshje mbi caktimin e zonave detare me Egjiptin, ndërsa Turqia ka përfunduar një marrëveshje të ngjashme me qeverinë libiane. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts