Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Një kryeministër shqiptar për Maqedoninë V., Zaev paralajmëron Ali Ahmetin: të lashë jashtë qeverisë!

Udhëheqësi i partisë qeverisëse maqedonase – LSDM, Zoran Zaev, i tha kreut të partisë më të madhe shqiptare në Maqedoninë Veriore – BDI, Ali Ahmeti, se nëse ajo parti kushtëzon kush do të jetë kryeministri i qeverisë së ardhshme, nuk do të jetë pjesë e saj.

Ahmeti tha më herët sot se kishte ardhur koha që kryeministri i ardhshëm i Maqedonisë Veriore të ishte një shqiptar etnik.

Në profilin e tij në Facebook, Zaev ka thënë se do të luftojë në mënyrë të barabartë për një jetë më të mirë për të gjithë qytetarët e Maqedonisë Veriore, që, sipas tij, është diçka që ai ka treguar në politikë gjatë gjithë këtyre viteve.

“Në vendin tonë, kryeministri i caktuar mund të jetë kushdo që siguron mbështetjen e të paktën 61 deputetëve,” shkroi Zaev, duke shtuar se nëse LSDM fiton zgjedhjet, ai do të jetë kryeministër.

Ahmeti, një partner i koalicionit i Zoran Zaev, tha të Premten se ishte koha për të zgjedhur kryeministrin e parë të vendit që të ishte një shqiptar etnik.

Me rastin e shënimit të 18-vjetorit të themelimit të BDI-së, ai tha se parlamenti shqiptar aktualisht drejtohet nga një shqiptar, por se ka ardhur koha për diçka më të madhe.

“Ne e filluam këtë udhëtim së bashku 18 vjet më parë, së bashku u përballëm me çdo sfidë dhe i besuam njëri-tjetrit, së bashku zgjidhëm dhe përmbushëm qëllimet tona dhe në këtë përvjetor kaq të rëndësishëm për të gjithë ne duhet të vendosim një qëllim së bashku,” tha Ahmeti.

“Është arritja e zgjedhjes së një personi të respektuar, të provuar dhe të pranueshëm, të cilin do ta zgjedhim së bashku për kryeministrin e parë shqiptar”, deklaroi lideri i partisë më të madhe shqiptare në Maqedoninë Veriore. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com