Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Një dyshe europiane i bën të qartë Metës: Reforma në Drejtësi s’zhbëhet dot!

Dy reagime europiane erdhën sot për presidentin Meta dhe kontestimet e tij mbi Reformën në Drejtësi, por jo vetëm, pasi me kreun e shtetit janë dhe shumë zëra opozitare apo nga shoqëria civile.

E para qe nga që shefja e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM) Genoveva Ruiz Calavera, njëherësh Drejtorja për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Evropian, e cila shkroi se “BE-ja është e përkushtuar fort për ta mbështetur këtë proces në mënyrë që shqiptarët të përfitojnë nga reforma dhe të krenohen me arritjet e saj, ndërsa vendi përparon në rrugën e integrimit evropian”.

Duke nuhatur se ka një synim të qartë për ta zhbërë reformën, Calavera tha se ”kjo nuk është koha për ta shmangur reformën dhe arritjet e saj të shumta deri më tani, siç është krijimi i të gjitha institucioneve të reja gjyqësore, të cilat funksionojnë mirë tashmë prej kohësh”.

Pas saj që ambasadori Soreca, i cili, pasi postoi mesazhet e Calaveras, shtoi:

Zbatimi i reformës në drejtësi duhet të vazhdojë me më shumë vendosmëri se kurrë”.

Më herët, një reagim të ngjashëm pati dhe Ambasada Amerikane. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com