Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

KOMENTET/ Nga ujgurët te maskat: ç’thotë Papa Françesku te një libër i saposhkruar

Në një libër të ri, Papa Françesku së pari i quan ujgurët, një grup etnik musliman në Kinë, një popull “të përndjekur”.

“Unë shpesh mendoj për popujt e persekutuar: rohinjat, ujgurët të varfër, jezidët”, tha Papa në një kapitull të librit në të cilin pretendon gjithashtu për krishterë të përndjekur në vende islame.

Kjo është hera e parë që ai përmend ujgurët.

Udhëheqësit fetarë, aktivistët e të drejtave të njeriut dhe qeveritë kanë thënë se krime kundër njerëzimit dhe gjenocidi po kryhen kundër ujgurëve në rajonin e Kinës Xinjiang, ku më shumë se një milion njerëz janë në kampe.

Françesku gjithashtu thotë se pandemia COVID duhet të inkurajojë qeveritë të marrin në konsideratë krijimin e përhershëm të një të ardhure themelore universale.

Papa flet për faktin se njerëzit që mendojnë se mbajtja e maskave mbrojtëse është një detyrim i vendosur nga shteti, janë “viktima vetëm në imagjinatën e tyre”.

Libri me 150 faqe është shkruar nga Papa me biografin e tij anglez Austen Ivereigh. Në të, ai flet për ndryshimet ekonomike, sociale dhe politike që janë të nevojshme për të adresuar pabarazitë pas përfundimit të krizës pandemike. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts