Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Nga Besim LIMANI: Antiamerikanizmi i shpikur!

Me 6 tetor 2019 u mbajtёn zgjedhjet parlamentare nё Kosovё, duke besuar se tani me fitoren e opozitёs sё deritanishme, asaj VV-LDK, shumё shpejt do tё konsolidohej Kosova, duke formuar qeverinw pёr tё rikthyer shpresёn e besimin e tё bёrit shtet qё kishin qytetarёt, dhe tё ndalohej korrupsioni dhe keqpёrdorimi i parasё puplike.

Pas disa pёrpjekjeve tё bisedimeve dhe manovrave hileqare tё LDK-sё, mё nё fund u arrit koalicioni aq shumё i pritur nё mes VV dhe LDK-se. Mirëpo si duket LDK-ja nuk ishte as e kënaqur e as e sinqertё nё kёtё marrëveshje. Filloi qё nё start ta sabotojë dhe tё injorojë partnerin qeveritar. Bile edhe njё procedim pёr miratim tё koalicionit nё Kuvendin e Pёrgjithshёm tё saj, qё zakonisht kёta tё LDK-sё e kanё pёr traditё (pёr tё treguar se janё institucionalistё) nё kёtё rast nuk e bёnё. Ata filluan qё tё propozojnё zgjedhjen e ministrive qё nё parim kishte qenё synim i VV. Ofertat e VV bishtoheshin dhe tentonin tё hynin nё njё rrugё qorre. Nё momentin e fundit u arrit disi marrëveshja e koalicionit, pasi i konsumuan tё gjitha variantet intriguese pёr tё penguar formimin e qeverisё me VV.

Po pse bёnin manovrime tё tilla? Cila ishte arsyeja e anashkalimit tё pretendentes pёr kryeministre, znj. Osmani?

Natyrisht qё pёrgjigjet nё kёto pytje nuk janё tё lehta. Mirёpo ajo qё vёrehej ishte se aty filluan mospajtimet brendapёrbrenda LDK-sё, ku disa figura nga garda e vjetёr filluan tё ndihen xhelozё, ndjenin erёn e anashkalimit dhe mundёsinë e dhёnjёs sё llogarisё pёr tё kaluarёn e tyre korruptive. Kёshtu filluan tё gjurmonin dhe kёrkonin alibi se si ta pengonin dhe ndalonin njё qeveri qё kishte vullnentin dhe dёshirёn pёr tё bёrё ndryshime pёr ardhmёrinë e vendit.

Pasi qё nё fushёn e brendshme nuk kishin se ku t’ia fillonin, ata prekёn pikёn ku VV ishte mё e dobёt apo mё e papёrgaditur, nё politikёn e jashtme. Ata filluan qё ti shfrytëzonin lidhjet dhe aleancat e vjetra, sidomos me Presidentin Thaçi nё mёnyrё qё tё zbehnin apo edhe mundёsisht tё bllokonin qeverinë “Kurti”, gjё qё ia arritёn tё kenё sukses me mocionin e mosbesimit. Ata gjetёn njё adresё; donin qё bisedimet pёr njё marrëveshje tё mundshme me Serbinë ta sfidonin duke u munduar qё tё linin nё hije kryeministrin Kurti duke u munduar ta anashkalonin. Rasti mё i bindshёm pёr kёtё ishte takimi i zyrtarёve tё LDK-sё me emisarёt amerikanё pёr tё lobuar dhe pёrcjellë informacione tё rrejshme se kinse Albin Kurti dhe VV na qenkan antiamerikane. Natyrisht, qё njё pretendim i tillё i shkonte pёrshati presidentit serb Vuҫiҫ dhe atij kosovar Thaqi!

Kёta tanёt u pa pse e donin njё bllokim tё Kurtit. Ndёrsa arsyeja se pse Vuҫiҫi po e mbёshtete njё iniciativ tё tillё ishte pasi nё bisedime tё mundshme me Kurtin nё tryezё nuk do ta kishte tё lehtё (kёtё e kishin konfirmuar edhe disa analistё nё Beograd). Serbёt janë mёsuar me delegacione kosovare qё shkonin nё bisedime si turistё, tё papёrgaditur dhe me duar nё xhepa. Sikur qё ishte rasti nё bisedimet e Vjenёs ku delegacioni ynё mё shumё zgёrdhihej duke u dhёnё toka komunave serbe se sa ishin tё pёrgaditur pёr bisedime dhe nga ku edhe u dogjёn shumё argumente kompromisi pёr hiq gjё. Pikrisht tani do ishte koha e ca kompromiseve tё tilla. Pasi qё tё arrihet njё marrveshje ёshtё e natyrshme tё bёsh kompromise, ama jo qё tё bёsh kompromise tё njёanshme e tё mos marrёsh asgjё, si nё rastin e bisedimeve tё Vjenёs.

Alibi tё ‘‘Antiamerikanizmit“ dёmtojnё rёndё raportet me aleatёt, pasi sado jo i vёrtetё njё pretendim i tillё pёr njёfarë antiamerikanizmi, ato do tё shfrytёzohet nga kundёrshtarёt, nё kёtё rast nga serbёt, pёr tё tentuar vёrtetimin e tezave tё tilla, tё ngritura qёmoti nga ata. Ky naivitet politik tashmё po i kushton dhe do t’i kushtojё Kosovёs. Politikanёt e tillё nuk do duhej tё kishin vend nё politikёn e Kosovёs. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com