Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

ZGJIDHJA/ Nga 700 të infektuar në ditë, tani mund të festojnë: ku ndodhi dhe si?

Shteti i Victoria-s nuk ka pasur ndonjë rast aktiv që kur pacienti i fundit me COVID u nxorr nga spitali këtë javë, larg nga gushti, kur vendi kishte 700 raste në ditë dhe një total prej afër 8,000 rastesh.

Përhapja e virusit u ndal vetëm pas mbylljes që zgjati më shumë se 100 ditë, e cila detyroi rreth pesë milion banorë të Melburnit, qyteti i dytë më i madh i Australisë, të qëndronin në shtëpi, raporton Reuters.

Mbyllja lejoi infektimin të binte, por gjithashtu ngadalësoi rimëkëmbjen ekonomike të Australisë nga recesioni i parë në tre dekada, pasi pjesët e mëdha të ekonomisë u mbyllën në mars.

Ishull jugor i Tasmanisë, ka hapur kohët e fundit kufirin e tij me Victoria-n, duke bashkuar familjet që janë ndarë për muaj.

Victoria është vendi i fundit që ka fituar hyrje në Tasmania, e cila mbylli kufijtë e saj në mars.

Referuar këtij rasti, do të thotë që modeli i deritanishëm i suksesit përballë COVID-it, mbetet mbyllja masive. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts