Auto Dak
Auto Dak

Negociatat, Rama “s’thyen dot akullin” gjerman: Përgjigja e Merkelit, në fund të shtatorit

Kryeministri Rama nuk ka mundur dot të marrë një “Ok” nga Merkel për negociatat. Ai duhet të presë fundin e shtatorit, nëse nga Berlini zyrtar do marrë atë që përbën sfidën më e vështirë e tij në 6 vite qeverisje, një dakortësi gjermane, vendimtare për suksesin e tij politik.

Vecc konsideratave të natyrës jo dhe aq politike, siç ka qenë potencimi nga Merkel i faktit se Rama është një artist, nga zyra e saj ka dalë një deklaratë e vagullt, nga e cila bëhet me dije se vendimi gjerman do të merret në shtator.

“Kancelarja Angela Merkel priti të premten kryeministrin shqiptar Edi Rama në Kancelarinë Federale. Bisedimet e saj u përqëndruan në marrëdhëniet bilaterale, por edhe në çështjet e politikës evropiane dhe çështjet rajonale.
Edi Rama u prit nga Merkel me nderime ushtarake. Në fund të shtatorit, Bundestagu do të vendosë nëse Kancelarja

Angela Merkel do bjerë dakord për hapjen e negociatave me Shqipërinë në samitin e BE në mesin e tetorit.
Gjermania mbështeti pranimin e Shqipërisë në NATO në 2009 dhe mbështet pranimin e shtetit të Ballkanit në Bashkimin Evropian”, thuhet në faqen zyrtare të kancelares gjermane. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts