Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ndëshkim për tifozin që cilësoi Ballotelin si “majmun”

Një italiani 38-vjeçar i është ndaluar për pesë vjeët që të hyjë në stadiume në vendet e Bashkimit Evropian, pasi u shpall fajtor për fyerje raciste ndaj Mario Balotellit, incident i ndodhur në nëntor.

Duke luajtur për Brescian kundër Veronës, Balotelli kërcënoi të largohet nga fusha pasi dëgjoi një “majmun”, thënë  për të nga shkallët e stadiumit.

Ishte pikërisht ai që provokoi britma raciste, të cilat çuan në një reagim të furishëm nga Balotelli, i cili gjuajti topin drejt turmës. Ai u gjet nga policia bazuar në pamjet e CCTV dhe deklaratat e dëshmitarëve okularë.

Tifozi është i ndaluar të marrë pjesë në ngjarje sportive në BE deri në vitin 2025, si dhe të shkojë në vendet ku tifozët shpesh mblidhen në ditët e ndeshjes.

Balotelli është rikthyer përsëri këtë muaj duke u ballafaquar me fyerje raciste nga mbështetës të Lazios, për të cilat klub romak është gjobitur me 20,000 euro dhe policia po kërkon të identifikojë ata që janë përgjegjës për incidentin.

Balotelli, 29 vjeç, i cili u lind në një familje me emigrantë nga Gania dhe u birësua nga një familje italiane kur ishte tre vjeç. Gjatë gjithën karrierës së tij të deritanishme, është ballafaquar me thirrje raciste. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts