Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ndalimi i duhanit në Austri: edhe arrestime, hotelierët ankohen për rënie klientele

Në Austri, asnjë ndalim i pirjes së duhanit nuk ka qenë në fuqi në të gjitha institucionet hotelierike që nga 1 nëntori, dhe vetëm disa ditë pasi nisi të zbatohet ligji, u regjistrua arrestimi i parë.

Policia në Vjenë gjatë fundjavës arrestoi dy vëllezër të cilët injoruan rregullin e madje u konfrontuan me policinw.

Stafi paralajmëroi dy të rinjtw për ndalimin e pirjes së duhanit, por ata nuk u bindwn dhe po konsumonin cigare nw barin e hotelit.

Ligji parashikon gjobë të lartë për mosrespektimin e ndalimeve të pirjes së duhanit. Kushdo që shkel ligjin për herë të parë, duhet të përballet me gjobë deri në 100 euro, dhe nëse e përsërit dënohet me gjobë deri në 1.000 euro.

Mediat austriake raportojnë se hotelierët thonë se 10-20 për qind xhiro më e ulët në kafenetë dhe restorantet e tyre është raportuar gjatë fundjavës së parë pas prezantimit të ndalimit të pirjes së duhanit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com