Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ndahen Çmimet Pulitzer në gazetari: kush janë fituesit dhe për çfarë

Një gazetë lokale amerikane ka fituar një çmim Pulitzer për mbulimin e historisë së një sulmi me armë zjarri në redaksinë e vet.

Por Capital Gazette në Maryland nuk shfaqi ndonjë entuziazëm. Ata u përqafuam në heshtje për të kujtuar pesë shokët e vrarë nga një person i armatosur. Ngjarja e cila ndodhi në qershor të vitit 2018 kishte tronditur opinionin.

Çmimet e tjera janë si më poshtë:

The Pittsburgh Post-Gazette mori çmimin për raportimin e “zhytur në dhembshuri”, lidhur me sulmin në një sinagogë të Pensilvanisë që la 11 persona të vdekur.

Sun Sentinel fitoi një Pulitzer për raportimin lidhur me të shtënat masive në shkollën e mesme Marjory Stoneman Douglas që la 17 të vdekur.

New York Times fitoi një çmim për raportimin shpjegues të financave të z. Trump dhe shmangies së taksave nga ana e tij.

Wall Street Journal fitoi çmimin e raportimit kombëtar për zbulimin e pagave të fshehta të presidentit për dy ish-dashnore të tij.

Washinton Post gjithashtu fitoi dy Pulitzer për fotoreporterët në Jemen dhe për kritikë.

Agjencia e lajmeve Reuters mori një çmim për hetimin e saj për vrasjen e 10 burrave rohingia në një fshat në shtetin Rakhine të Mianmarit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com