Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Navalny zbarkon nga Moskë, e “mirëpret” policia (pamje)

Një nga kritikët më të zhurmshëm të Kremlinit, Alexei Navalny, hipi në një aeroplan të Pobeda në Berlin dhe fluturoi për në Rusi për herë të parë që kur u helmua me një agjent nervor.

Ai u kurua për helmim në Gjermani.

Por ai u ndaloi nga policia në aeroportin e Moskës, pasi akuzohet për shkelje të shërbimit të provës.

Disa oficerë policie e morën atë me vete, pasi iu drejtuan shkurtimisht mediave.

“Nuk kam frikë nga arrestimi, nuk kam bërë asgjë të paligjshme. Unë ju kërkoj falje të gjithë udhëtarëve të tjerë në aeroplan për shqetësimin që ata përjetuan për shkak të kaosit që është krijuar rreth meje,” tha Navany pas uljes.

 

Aeroplani duhej të ulej në aeroportin Vnukovo pak para orës 6 pasdite, por ai u ridrejtua në Aeroportin Sheremetyevo, 55 kilometra larg.

Ai zbarkoi atje në 20:19 me kohën lokale, njoftoi AFP.

Disa qindra mbështetës të Alexei Navalny u mblodhën në Vnukovo, si dhe forca të forta dhe të shumta policie, përfshirë policinë e ndërhyrjes. Edhe disa bashkëpunëtorë të Navalny-t u ndaluan nga policia. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts