Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Mogherini fton Kosovën në takimin e Ministrave të Jashtëm të BE-së

Takimi joformal i Ministrave të Jashtëm të BE-së në Helsinki do të mirëpres edhe Kosovën, pavarësisht kundërshtimeve të bëra nga Serbia.

Shefja në largim e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, ftoi zyrtarisht krerët e diplomacisë së Kosovës dhe Bosnjës që të marrin pjesë në një takim joformal të Këshillit të Ministrave të BE-së, i cili do të mbahet në Helsinki më 28 dhe 29 gusht.

Të gjashtë partnerët nga Ballkani Perëndimor, përfshirë edhe Kosovën, janë të ftuar të marrin pjesë për të diskutuar bashkëpunimin rajonal.

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq e përshkroi lëvizjen e Mogherini si një “precedent” i cili sipas tij, do të dëshmonte se Mogherini bëri “diçka” për Kosovën. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts