Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Mjekësia kineze: Si ndikojnë në shëndet shtatë emocionet themelore

Në mjekësinë tradicionale kineze, ka shtatë emocione themelore, dhe ato janë zemërimi, lumturia, trishtimi, shqetësimi, manjakëria, frika dhe tronditja.

Secila prej tyre ka të bëjë me shëndetin e organeve.

Zemërimi shoqërohet me pakënaqësi, zemërim dhe zhgënjim. Nëse një person nuk e kontrollon si duhet atë, mund të bëhet shkas për dhimbje koke dhe presion të lartë të gjakut.

Njerëzit të cilët janë të prirur për probleme të stomakut për shkak të zemërimit do të vuajnë nga gastriti ose ulçera të stomakut. Ai gjithashtu dëmton mëlçinë, kështu që punon nën ngarkesë.

Gishtat e mëdhenj janë të lidhur me stomakun tonë, dhe ju mund ta ndihmoni veten me një masazh. Gishtat e mëdhenj duhet të masazhohen 3 deri në 10 herë në gjerësi dhe gjatësi.

Lumturia kur është tepër e fortë dhe e qëndrueshme mund të ketë një efekt negativ në zemër. Kjo tregon se moderimi është i nevojshëm për gjithçka.

Manjakëria dëmton shpretkën. Kur mendojmë shumë për gjëra të këqija dhe shqetësohemi, shpretka dhe stomaku ynë vuajnë. Sistemi ynë tretës po përkeqësohet.

Frika dëmton veshkat. Energjia jonë bie, gjë që bën që të mos jemi në gjendje të mbajmë urinën.

Depresioni ndikon negativisht në mushkëri. Trishtimi dhe pikëllimi i tepërt zvogëlon energjinë e mushkërive.

Eksitimi, madje pozitiv, mund të shkaktojë nervozizëm, pagjumësi dhe rrahje zemre. Këto simptoma zakonisht tregojnë paqëndrueshmëri emocionale, shkruan Glossy. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts