Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Mjalti, ç’mrekulli! 10 mes kushedi sa përfitimeve në një lugë në ditë

Mjalti është një nga produktet më të mira natyrore që ka shumë veti medicinale dhe ushqyese.

Duke qenë se këto kohë shëndeti unë kërcënohet dhe nga koronavirusi, mjalti vlen dhe për të rritur imunitetin.

Më poshtë renditen disa nga efektet pozitive të konsumimit të një luge mjaltë në ditë.

Pastron lëkurën

Mjalti përmban proteina të ndryshme, peroksid hidrogjeni dhe acid glukonik, dhe ka një efekt antibakterial. Përdoret në kujdesin e lëkurës sepse trajton plagët dhe aknet.

Aminoacidet që gjenden në mjaltë rigjenerojnë indet dhe mbajnë të qëndrueshme fibrat nënlëkurore. Për më tepër, është plot melatoninë, e cila lirohet gjatë gjumit dhe ndihmon lëkurën të ruajë një pamje të shëndetshme.

Ndihmon në detoksifikimin e trupit

Trupi ynë ndikohet çdo ditë nga toksinat e dëmshme që ne i marrim përmes ushqimit dhe pijeve. Prandaj, detoksifikimi është i nevojshëm. Mjalti përmban një flavonoid që shërben për të lehtësuar çekuilibrin e radikalëve, toksinave dhe antioksidantëve në trup që çon në dëmtimin e indeve.

Përmirëson aftësinë fizike

Mjalti është i pasur me karbohidrate ushqyese që forcojnë trupin, dhe është i preferuar ndër sportistët. Rrit intensitetin e ushtrimeve.

Humb kile të tepërta

Ndoshta mjalti me të gjitha kaloritë e tij tingëllon si një mënyrë e pazakontë për të humbur peshë, në të vërtetë ndihmon shumë.

Studimet kanë treguar se konsumimi i mjaltit në vend të produkteve të mbushura me saharoze ka efekte më të mira dhe ndihmon në humbjen e peshës. Përveç kësaj, pilulat për kontrollimin e peshës treguan rezultate më të dobëta se mjalti.

Një gjum më i mirë

Konsumimi i mjaltit para gjumit është një nga metodat më të vjetra dhe të provuara që ndihmon në rregullimin e fjetjes.

Qumështi i ngrohtë ose çaji kamomili me mjalt, çliron insulinën e cila dërgon triptofanin në tru.

Gjithashtu është efektiv për çlirimin e serotoninës që bëhet melatoninë dhe rregullon ritmin e gjumit.

Ul ankthin dhe stresin

Mjalti gjithashtu zvogëlon nivelin e stresit që hasim çdo ditë sepse siguron një sasi të mjaftueshme të gjumit cilësor.

Ul nivelet e kolesterolit

Kolesteroli i lartë mund të jetë fatal sepse shkakton sulme në zemër dhe goditje në tru. Konsumi i rregullt kufizon rritjen e glukozës në gjak dhe zvogëlon nivelin e përgjithshëm të kolesterolit dhe triglicerideve, tregoi studimi.

Përmirëson kujtesën dhe shëndetin e trurit

Kolesteroli në trup mund të ndikojë gjithashtu në sëmundjet e sistemit të trurit dhe të çojë në sëmundjen e Alzheimerit.

Mjalti është ai që ul nivelet e kolesterolit, dhe kështu e mban trurin më të shëndetshëm.

Forcon imunitetin

Mjalti është e pasur me antioksidantë dhe veti antibakteriale, dhe forcon sistemin imunitar, i cili rrezikohet për shkak të mungesës së gjumit, ushqimit të dobët dhe stresit.

Lehtëson shfaqjen e kthimit të acidit në ezofag

Ju do të lehtësoni sëmundjen simptoma e së cilës është, ndër të tjera, urthi, duke konsumuar mjaltë që ka veti anti-inflamatore.

Përveç kësaj, është ngjitës dhe qëndron më gjatë në ezofag si një membranë që parandalon ose investon kthimin e acidit nga stomaku.

Forcon zemrën

Antioksidantët e gjetur në mjaltë zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes së zemrës, tregoi studimi. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts