Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Misteri: Shkencëtarët përfundimisht zbulojnë Epokën e Akullit në Tokë

Një asteroid i madh rreth 150 kilometra i gjerë shpërtheu midis Marsit dhe Jupiterit, dhe pluhuri më pas bllokoi rrezet e diellit dhe shkaktoi një epokë të akullit në Tokë 466 milion vjet më parë – është ky zbulimi i fundit nga shkencëtarët.

The Independent raporton se Toka është ngrirë për shkak të një asteroidi gjigand, pluhuri i të cilit është endur për dy milion vjet, duke bërë që planeti të ftohet gradualisht.

Ky gradualizëm ka ndihmuar specie të ndryshme të përshtaten me kushtet e reja dhe të mbijetojnë në rajone me temperatura të ndryshme.

Kjo teori shkencore ka çuar në ide për një eklips të ri diellor, i cili duhet të sillet nga vetë njerëzit, për të lehtësuar ndryshimin e klimës.

Bëhet fjalë për idenë e gjeogjenerimit dhe krijimin e një “dushi” me pluhur (disa sugjerojnë se është pluhur i shkumës) për të luftuar ngrohjen globale.

Por një pjesë e madhe e publikut shkencor është shumë e kujdesshme kur bëhet fjalë për propozime të tilla.

Nëse diçka shkon keq – gjërat mund të përkeqësohen dhe Toka të kthehet në një epokë të re akulli, thonë shkencëtarët që kritikojnë ide të tilla.

Para këtij studimi, shkaku i epokës së akullit ishte një mister, sipas revistës shkencore Science.

Pluhuri i hapësirës nga asteroidet dhe kometat është normale. Vendi merr rreth 40,000 ton materiale të huaja çdo vit. Sidoqoftë, shpërthimi i mega asteroideve 466 milion vjet më parë shkaktoi 10,000 herë më shumë pluhur. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com