Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Milan Kunderas rikthehet nënshtetësia çeke, ia hoqi komunizmi

Shkrimtarit francez me prejardhje çeke, Milan Kundera i është dhënë shtetësia, ajo çeke pra, 40 vjet pasi u largua nga Çekosllovakia, ahere në kampin socialist.

Ambasadori çek në Francë, Petr Drulak njoftoi se Kundera kishte marrë çertifikatën e shtetësisë javën e kaluar në Paris.

Kthimi në shtetësi ishte gjithashtu një rezultat i takimit të vitit të kaluar me kryeministrinAndrej Babij, i mbajtur në Paris.

Kundera u arratis Çekosllovakia në 1975 dhe jeton në Francë.

Në vitin 1978, autoritetet komuniste të Pragës ia hoqën nënshtetësinë. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts