Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

MESAZHI/ Grenell në Prishtinë: Kosovë, prite çekun e Tramp-it, po vjen!

I dërguari special i Presidentit Trump për dialogun Serbi-Kosovë, Richard Grenell, tha të hënën në mbrëmje në Prtishtinë se vizita e delegacionit amerikan ishte provë se Shtetet e Bashkuara ishin të përkushtuara në marrëveshjen e Uashingtonit të 4 shtatorit.

“E shikoni këtë prapa meje? Ai është njeriu i parave ai ka sjellur një çek të madh. Në fakt ende jo por do ta sjellë”, ishte deklarata pikante e Grenellit.

“Ne kemi ardhur për të provuar angazhimin tonë ndaj marrëveshjes për normalizimin ekonomik të marrëdhënieve. Ne e dimë për premtimet e bëra në të kaluarën për Kosovën dhe ne duam të premtojmë që zbatimi i marrëveshjes do të vazhdojë”, tha ai pas takimit me kryeministrin e Avdullah Hoti.

Sipas tij, administrata e presidentit amerikan Donald Trump jo vetëm që ka fjalë boshe, por gjithashtu dëshiron t’u tregojë qytetarëve të Kosovës se ai është me ta.

Ai shpjegoi se procesi do të vazhdojë, duke deklaruar se secili ministër do të formojë një ekip për të punuar me palën amerikane në projekte.

“Shpresojmë që zhvillimi ekonomik, krijimi i vendeve të punës për të rinjtë do të ndryshojë peisazhin politik. Presidenti Trump gjithmonë ka theksuar se duhet të bëhen rregullime biznesi, jo diskutime politike të modës së vjetër”, tha Grenell.

DFC, e gatshme për të investuar në Kosovë

Hoti tha se vizita e delegacionit amerikan tregon vendosmërinë dhe seriozitetin e Trump dhe të gjithë bashkëpunëtorëve të tij për marrëveshjen.

Siç tha ai, të gjitha pikat e marrëveshjes u diskutuan gjerësisht gjatë takimit.

“Ne do të fillojmë zbatimin e marrëveshjes shumë shpejt,” tha Hoti.

Drejtori ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave të Zhvillimit (DFC), Adam Boehler, tha se vizita e organizatës tregoi seriozitet për investime të mundshme në Kosovë.

Nga ana tjetër, Presidenti Thaçi i dha Grenellit “Medaljen e Meritës”.

Grenell dhe delegacioni amerikan do të qëndrojnë në Beograd të martën dhe do të bisedojnë me udhëheqësit e Serbisë. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts