Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

MESAZHET/ Palmer: misioni im në rajon dhe pse po nis nga Mali i Zi

Zyrtari i lartë i Departamentit të Shtetit të SHBA dhe i dërguari special i Ballkanit Perëndimor, MattheW Palmer tha të hënën në Podgoricë se SHBA. po përqëndrohet përsëri në këtë rajon.

Palmer ishte për një vizitë në Mal të Zi, ku u takua me kryeministrin Dusko Markoviç dhe presidentin Milo Gjukanoviç.

Këtë të fundit, Palmer e informoi për përparësitë e misionit të tij.

Ndër ato përparësi, tha Zyra e Presidentit malazez, ishin një nxitje për të hapur negociatat e pranimit të Shkupit dhe Tiranës në BE, kthimin në dialogun Prishtinë-Beograd, si dhe kërkimin e zgjidhjeve për funksionalitetin e Bosnjës.

Palmer shtoi se ai e sheh Malin e Zi si partner në këto procese, veçanërisht duke pasur parasysh marrëdhëniet e mira që ka me vendet e rajonit.

Gjukanoviç u pajtua me zgjedhjen e përparësive, duke thënë se interesat janë identike dhe shtoi se forcat në rajon që po tërhiqen drejt Evropës duhet të mbështeten më fuqishëm në mënyrë që të inkurajojnë vendet e Ballkanit Perëndimor për integrim të mëtejshëm.

Ai theksoi se ai është një njohës kaq i mirë i Ballkanit.

“Ju mund të mbështeteni në partneritetin absolut të Malit të Zi, por dhe timin personalisht, për të bërë së bashku atë që është më e mira për rajonin”, tha Gjukanoviç.

Ai tha se të dy palët ndanë vlerësime fillestare të problemeve në rajon – paqe dhe stabilitet i pamjaftueshëm dhe një vizion i qartë i prosperitetit të rajonit.

“Synimi është për të kapur integrimin, dhe Ballkani Perëndimor nuk ka një këndvështrim të dëshirueshëm pa integrim, e kjo është arsyeja pse ne mbrojmë fuqimisht politikën e zgjerimit”, tha Gjukanoviç.

Ai kujtoi se Mali i Zi po tregon me shembullin e vet se një politikë e tillë po jep rezultate, e cila reflektohet nga anëtarësimi në NATO e nga mënyra se si po ecën drejt BE-së.

Është shumë e rëndësishme që Evropa të njohë përgjegjësinë e saj dhe interesin strategjik për integrimin e Ballkanit”, tha Gjukanoviç, duke përmendur se të gjithë në rajon, së bashku me partnerë të tillë si SHBA, duhet të inkurajojnë Evropën që të fillojë një politikë më miqësore ndaj Ballkanit Perëndimor sa më shpejt që të jetë e mundur.

Palmer tha më herët se Mali i Zi është shteti më i suksesshëm multietnik në rajon, duke shtuar se nuk ishte rastësi që zgjodhi të vizitojë këtë vend sapo Sekretari i Shtetit Mike Pompeo e emëroi atë si dërgues të posaçëm në Ballkanin Perëndimor. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts