Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

MESAZHET/ Joe Biden, fjalimi i parë si President: Betohem në Zot…(video)

Joe Biden u bë Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara sot.

Pas betimit, ai mbajti edhe fjalimin e tij të parë si president i ri amerikan.

Ai u prit me ovacione nga të gjithë të ftuarit, të cilët u ngritën në këmbë për ta duartrokitur.

“Sot ne po festojmë një triumf, jo një kandidat, por një kauzë, një çështje demokratike. Vullneti i njerëzve është dëgjuar. Ne kemi mësuar përsëri se sa e çmuar dhe e brishtë është demokracia, por ajo ka qëndruar edhe në këtë orë,” tha Biden.

Ai kujtoi se disa ditë më parë, “në këtë tokë të shenjtë”, dhuna kërcënonte të lëkundte themelet e demokracisë amerikane, por më pas ai filloi të merrte mesazhe motivuese dhe optimiste për kombin amerikan.

“Një komb, para Zotit … lini mënjanë dallimet e tyre … trima, optimistë … kemi akoma shumë për të bërë”, këto ishin vetëm disa nga mesazhet e tij.

Ai gjithashtu tha se kjo është një ditë e madhe për Shtetet e Bashkuara, një ditë për demokracinë.

“Shpirti im është në këtë: të bashkoj popullin tonë, kombin tonë, dhe unë kërkoj që çdo amerikan të bashkohet me mua në këtë mision,” tha ai.

“Ne mund ta mposhtim virusin, mund të bëjmë më mirë për klasën e mesme, mund ta bëjmë Amerikën përsëri forcën kryesore të së mirës në botë”, shtoi Biden, ndër të tjera.

Ai gjithashtu kujtoi momentet e vështira të historisë amerikane, racizmin dhe ndarjen, të gjitha luftërat …

“Por le të bashkohemi. Le të jemi fqinj, jo armiq. Le të jemi me të vërtetë Shtetet e Bashkuara, nëse është kështu, nuk mund të humbasim. Le të fillojmë nga e para, le të dëgjojmë njëri-tjetrin, të shikojmë njëri-tjetrin … të tregojmë se ne e respektojmë njëri-tjetrin,” tha Biden, duke shtuar se politika nuk ka pse të jetë një luftë e vazhdueshme.

“Amerika duhet të jetë më e mirë se kjo sot dhe besoj se është më mirë”, vazhdoi ai. “Mos më thuani që gjërat nuk mund të ndryshojnë, sepse sot kemi Kamala Harrisin e cila është gruaja e parë Zv.presidente si një afrikano-amerikan me origjinë aziatike.”

Dhe këto fjalë u ndërprenë nga duartrokitjet e rrëmbyeshme.

Joe Biden tha se kombi “duhet të kundërshtojë” epërsinë e bardhë, duke u bërë kështu presidenti i parë që shqipton këtë lloj fraze në një fjalim inaugurues.

“Ëndrra e drejtësisë për të gjithë nuk do të jetë më e paarritshme,” tha Biden.

“Kjo është një kohë e provave të mëdha; jemi përballur me sulme ndaj demokracisë, racizmin sistematik, krizën e klimës, rolin e Amerikës në botë … po, ne jemi testuar, është koha për guxim sepse kemi shumë për të bërë. A do të ngrihemi në këtë kohë të vështirë? Unë besoj se duhet. Unë besoj se do ta bëjmë,” tha presidenti i ri i SHBA.

Joe Biden dënoi protestuesit e Kapitolit të cilët “u përpoqën të përmbysnin vullnetin e popullit” duke përçarë me forcë konfirmimin e Kongresit për fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale.

“Nuk ka ndodhur. Nuk do të ndodhë: as sot, as nesër, as kurrë,” tha presidenti.

Biden gjithashtu u zotua të ishte “presidenti i të gjithë amerikanëve”, përfshirë ata që nuk e mbështetën atë dhe i bëri thirrje kombit të fillojë një fillim të ri sot: “Ne duhet të hedhim poshtë një kulturë në të cilën faktet manipulohen dhe madje prodhohen”.

“Betohem në Zot, unë do të mbroj Kushtetutën, demokracinë, Amerikën dhe gjithçka që bëj, unë do të punoj për ju, për të mirën publike … dhe së bashku, ne do të shkruajmë një histori amerikane të dritës, jo errësirës, ​​por dashurisë, mirësisë”.

“Zoti e bekoftë Amerikën dhe ruajt të vërtetën!”

Me këto fjalë, Presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, përfundoi fjalimin e tij. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts