Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Mesazh nga Vatikani: ja njeriu që mbështet njohjen e Kosovës

Vatikani është prej atyre shteteve europiane që nuk e njeh Kosovën. Jo shtet klasik por specifik, nga vetë statusi klerikal, gjithsesi është një mosnjohje me peshë për Kosovën dhe pozitën e kësaj të fundit në arenën ndërkombëtare.

Por nr.2 i qeverisë Haradinaj, ish-ministri i Jashtëm Enver Hoxha, tashmë zv/kryeministër, beson që njohja do të vijë.

“Diskutim i shkëlqyeshëm me nuncin apostolik të Vatikanit për Kosovën, Monsinjor Jean-Marie. Vatikani është mbështetës i madh i pavarësisë së Kosovës, ndërsa tani kur jemi në përmbyllje të shtetndërtimit njohja nga Selia e Shenjtë është e domosdoshme”, shkrua Hoxhaj, pas një vizite në Selinë e ashtuquajtur të Shenjtë. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts