Auto Dak
Auto Dak

Mes trillit dhe budallallëkut: 1 milion euro po provove se qyteti ku jeton, nuk ekziston

Autoritetet në një qytet gjerman, i cili bazohet në një teori të gjatë komploti se nuk ekziston me të vërtetë, të mërkurën ofruan një shumë të madhe parash për këdo që dëshmon se është e vërtetë.

Zyrtarët në Bielefeld thonë se do t’i ofrojnë një milion euro një personi që paraqet prova të forta – mosekzistenca e Bielefeld!

Ata pretendojnë se nuk do të ketë “kufij në krijimtarinë” për ata që aplikojnë, por vetëm prova të pakundërshtueshme mund të hyjnë në garën për çmimin.

Ideja që Bielefeld nuk ekziston u tregua për herë të parë nga eksperti i kompjuterit Achim Held, i cili bëri këtë pretendim satirik në 1994 me qëllimin për t’u tallur me teoritë e komplotit në internet.

Edhe kancelarja Angel Merkel me shaka hedh dyshime për ekzistencën e Bielefeld, që ndodhet rreth 330 kilometra në perëndim të Berlinit, raporton AP. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts