Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Merkel: Respektimi i masave COVID, “do t’ia vlejë përpjekja”

Të shtunën, Kancelarja Angela Merkel përsëri u bëri thirrje gjermanëve që t’i binden kufizimeve të vendosura për shkak të shtypjes së përhapjes së virusit corona ndërsa festat e Krishtlindjeve po afrohen, duke u thënë bashkatdhetarëve të saj se “do t’ia vlejë përpjekja”.

Udhëheqësit federalë dhe shtetërorë vendosën këtë javë të zgjasin mbylljen e pjesshme që filloi në 2 nëntor të paktën deri në 20 dhjetor dhe të forcojë disa kufizime. Masat deri më tani kanë qenë të suksesshme në parandalimin e përhapjes së infeksioneve të reja, por nuk i kanë shtypur ato në një masë të konsiderueshme.

Merkel tha në mesazhin e saj të rregullt me ​​video të shtunën se gjermanët mund të jenë krenarë për disiplinën dhe maturinë e tyre që kanë treguar gjatë dhjetë muajve të fundit dhe i inkurajoi ata të ndjekin rregullat dhe të zvogëlojnë kontaktet gjatë sezonit të festave.

“Ne vazhdojmë të tregojmë se ne jemi një komb që respekton rregullat që zbatohen për të gjithë ne tani, gjatë dimrit, para Krishtlindjeve dhe gjatë Vitit të Ri, sepse ne do të shohim se ia vlente përpjekja”, tha udhëheqësja gjermane.

Shifrat pasqyrojnë realitetin se Gjermania ka mbajtur infeksione të reja të qëndrueshme në rastin më të mirë, por që kjo nuk mjafton për të zbutur masat dhe për të eleminuar rrezikun e spitaleve të mbipopulluara.

“Kemi muaj të vështirë përpara, pa dyshim. Dimri do të jetë i vështirë, por do të kalojë një ditë,” tha kancelarja gjermane duke iu drejtuar Bundestagut më parë këtë javë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts