Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Merkel njofton për avionë dhe tanke të rinj në BE

Vendet evropiane mund të zhvillojnë sisteme të reja armësh në të ardhmen, përfshirë një avion luftarak dhe një tank, tha kancelarja gjermane Angela Merkel.

“Gjermania dhe Franca janë në krye në këtë drejtim”, sqaroi Merkel në një mesazh video drejtuar kombit.

Ajo shtoi se ushtria gjermane kishte nevojë për “burime të përshtatshme financiare” për të përmbushur sfidat aktuale.

Kancelarja gjermane, siç u raportua, theksoi rëndësinë e NATO-s në mbrojtje, duke shtuar se po bëhet gjithnjë e më e qartë se në të ardhmen anëtarët e Aleancës Evropiane do të duhet të marrin përgjegjësi më të mëdha.

Presidenti francez Emmanuel Macron kohët e fundit tha në një intervistë se NATO ka vdekur klinikisht dhe Evropa është në prag të një humnerë.

Ai paralajmëroi anëtarët evropianë të NATO-s se ata nuk mund të mbështeteshin më te SHBA, d.m.th, nga Uashingtoni nuk mund të pritej më që të qëndronte në mbrojtje të vendeve anëtare të Aleancës. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com