Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Merkel: Ndihma shtetërore për kompanitë s’mund të vazhdojë pa fund

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi se ndihma e madhe e shtetit për kompanitë e prekura nga kriza e koronës nuk mund të vazhdojë për një kohë të pacaktuar në shkallën aktuale.

“Qeveritë federale, provincat dhe këshillat duhet të punojnë së bashku, mirë dhe në mënyrë konstruktive për të kapërcyer pandeminë dhe pasojat e saj në mënyrën më të mirë të mundshme,” tha Merkel në një fjalim të përjavshëm me video.

Bundestagu duhet të diskutojë buxhetin për vitin e ardhshëm të martën dhe pritet që më shumë se një e treta e buxhetit të financohet nga huazimi, shkruan SeeBiz.

Qeveria e koalicionit ka në plan të huazojë 180 miliardë euro shtesë vitin e ardhshëm dhe Merkel ka mbrojtur këtë zgjidhje.

“Nëse një numër i madh i kompanive dështojnë dhe miliona vende pune humbasin, kjo do të na kushtojë edhe më shumë, si financiarisht ashtu edhe shoqërisht,” paralajmëroi Merkel.

Ajo shtoi se në vitin 2021, shteti mund të shpenzonte sasi të mëdha parash përsëri, falë kursimeve të viteve të mëparshme. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts