Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Media iraniane: Vdes në Afganistan agjent i CIA-s që organizoi ekzekutimin e Qaseem Soleimainit

Mediat iraniane raportuan se një oficer i lartë i CIA-s, Michael D’Andre, i cili, sipas raporteve paraprake ka organizuar vrasjen e gjeneralit iranian Qaseem Soleimaini, kishte vdekur në Afganistan.

Agjensia iraniane pretendon se ai u vra në rrëzimin  e një aeroplani ushtarak Bombardier / Northrop Grumman E-11A në Afganistan.

Mediat raportuan se D’Andrea ishte përfshirë gjithashtu në kërkimin e Osama bin Ladenit dhe se ai ishte një nga njerëzit më të rëndësishëm të CIA-s në atë pjesë të planetit. Por mediat iraniane nuk japin prova për këto pretendime.

D’Andra u bashkua me CIA-n në vitin 1979 dhe kryesisht ishte përfshirë në operacione në Lindjen e Mesme dhe iu quajt ndryshe dhe si Ayatollah Mike. Disa e quajnë gjithashtu atë Princi i Errët.

Shefi i Shtabit të Forcave Ajrore të SHBA-së, Gjenerali David Goldfein ka konfirmuar se është rrëzuar një Bombarder E-11A në Afganistan.

Ai nuk dha hollësi për shkakun, por shtoi se nuk ka informacione për viktima tani për tani. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts