Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Martesa me “zogëzën” e BDI-së: a u shkarkua pikërisht për këtë Mulla Sula?

Shkarkimi i beftë i Sulejman Rrexhepit (ndryshe Mulla Sula) nga kreu i BFI-së së Maqedoninë Veriore, ka vijuar të jetë “lajm kryesor” në bashkësinë muslimane e jo vetëm të në këtë vend. Ai konsiderohej njeriu me shumë pushtet, me rrënjë të forta në postin që mbante, duke qenë i lidhur me shumë fije politike sidomos me BDI-në.

74-vjeçari u hoq njëzëri në një seancë të jashtëzakonshme të Riyaset-it të BFI-së, dhe Myftiu i Gostivarit Shaqir Fetahu, u emërua në postin e tij. Fetahu do të kryejë detyrën e Reisit të përkohshëm derisa të krijohen kushtet për zgjedhjen e një reis-l-ulema të re maqedonase.

Por arsye zyrtare për shkarkimin e bujshëm nuk u dhanë, ndaj aludohet se një martesë e tij ditët e fundit me një vajzë 50 vjet më të re, mund të ketë qenë shkaku real.

Por kjo lloj martesë nuk përbën asnjë shkelje në thelb, ligjore apo fetare, e gjykimi ndaj saj mbetet thjesht etik, nxitur nga kontekste të natyrës kontraverse nga e cila karakterizohet Rrexhepi.

Ai u ndodh në qendër të vëmendjes së publikut në fillim të kësaj jave kur u martua Emina Jetishin, 24 vjeçe, e cila është nënkryetare e degës së BDI-së në Studeniçan. Rexhepi, 74 vjeç, humbi gruan e tij katër vjet më parë.

Edhe pse mediat shqiptar i kanë kërkuar të reagojë, ai ka heshtur gjer më tani. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com