Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Marrëveshja Izrael-Emirate, Hamas: thikë pas shpine!

Lëvizja palestineze Hamas dënoi marrëveshjen midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit, duke pretenduar se nuk shërben për interesat palestineze dhe se shpërfill të drejtat e popullit palestinez.

Hamas tha se marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve midis Emirateve dhe Izraelit përfaqëson një plagë nga një “thikë pas shpine” ndaj popullit palestinez.

Nga ana tjetër, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e përshkroi marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe si një hap historik.

Kujtojmëse marrëveshja e arritur me ndërmjetësim amerikan dhe e shpallur me bujë nga presidenti Trump, do të çojë në normalizimin e plotë të marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve të Lindjes së Mesme, pasi Emiratet do të njohin Izraelin si shtet.

“Sot kemi një kthesë të madhe! Një marrëveshje historike paqeje midis dy miqve tanë të shkëlqyeshëm, Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe!”, Tha Trump në Twitter.

Një deklaratë e përbashkët nga Shtetet e Bashkuara, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli thanë se marrëveshja do të promovonte paqen në Lindjen e Mesme, duke shtuar se masa ishte dëshmi e diplomacisë dhe vizionit të guximshëm të tre liderëve, duke aluduar për princin e kurorës së Abu Dhabi-t Mohamed bin Zayed al-Nahyan, Trump dhe Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts