Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Maia, “nëna e Krishtit”, relaksohet nga aktrimi shqiptar

Aktorja rumune e njohur ndërkombëtarisht, Maia Morgenstern ka qenë spektatorja e veçantë e  shfaqjes “Spiuni i Ballkanit”  që po shfaqet këto ditë në Teatrin Kombëtar. E ardhur enkas për këtë pjesë teatrale, Morgenstern e njohur për rolin e Marias, nënës së Krishtit në filmin “Pasioni i Krishtit” pasi ka ndjekur shfaqjen është ulur për një bisedë me protagonistët e shfaqjes, regjisorin Spiro Duni, skenografin Fatbardh Marku dhe kastën e aktorëve.

Në bisedën pas shfaqjes aktorja rumune është shprehur mjaft se ndihej mjaft e relaksuar për ccka kishte parë në skenë. Edhe ajo, si të gjithë tha se i ka përjetuar keq sulmet terroriste në Francë, por në përfundim të shfaqjes ka thënë se ndjehej shumë e tërhequr nga gjithçka e sjellë shumë bukur në skenë. Morgenstern është një ndër aktoret që mbështet lëvizjen për teatrin e vërtetë në botë dhe është shprehur me nota mjaft pozitive për teatrin shqiptar.

12244281_10153101442812121_4783650356361284988_o

“Spiuni i Ballkanit” është një komedi tragjike ballkanase e sjellë për herë të parë në Teatrin Kombëtar nga regjisori Spiro Duni, me aktorët : Ndriçim Xhepa, Albano Prodani, Maya Alicckaj, Besmir Bitraku, Alesia Xhemalaj. Ndërkohë skenograf dhe kostumograf i shfaqjes është Fatbardh Marku, kompozitor: Klement Marku, as/ regjisor: Pëllumb Dervishi dhe Genti Deçka, dhe përkthyes Timo Flloko. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts