Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

LUFTA/ Dronët turq, përcaktues në Nago-Karabak: ja pse azerët po shtangin armenët (pamje)

Në tre ditë luftime në frontin e Nagorni-Karabakut, ku për të disatën herë po përballen e vriten azerët me armenët, avantazhi i të parëve është i dukshëm, e kjo falë zotërimit të armatimit nga Turqia.

Fjala është për një armë shumë speficike – dronët Tutus, prodhim ushtarak turk.

Pra, ndryshe nga luftërat e mëparshme, Azerbajxhani tani është armatosur shumë mirë. Përdorimi i dronëve modernë Tutus po shkaktonë humbje të mëdha në anën armene. Ushtria azerbajxhanase ka publikuar pamjet e sulmeve nga dronët kamikaze të blerë nga Turqia, për të treguar superioritetin e saj.

Ato janë të ngashëm në efekt me “pilotët e vdekjes” të ushtrisë japoneze në luftën e Dytë Botërore, por pa harakiri njerëzor.

Nga të dhënat e orëve të fundit, numri i civilëve të vrarë në luftime në rajonin e Nago-Karabakut është rritur në 12, dhjetë në Azerbajxhan dhe dy në Armeni, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 95.

Të paktën 26 luftëtarë armëne janë vrarë në përleshjet me forcat azerbajxhanase. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts