Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Lamtumirë plastikë! Coca-Cola, me material riciklues për paketimin e kanaçeve

Coca-Cola do të përdorë letër ose karton në vend të plastikës, thotë BeverageD Daily.com.

Coca-Cola do të prezantojë teknologjinë për të prodhuar këtë lloj paketimi vitin e ardhshëm. Deri në fund të vitit 2021, kompania do të përdorë plotësisht materialin e ricikluar. Kjo do të ndodhë në tregun evropian pak më herët – në vitin e ardhshëm.

Coca-Cola do të jetë prodhuesi i parë i pijeve jo-alkoolike që paketon kanaçe në këtë mënyrë.

Kompania tha se një paketim i tillë i riciklueshëm jo vetëm që do të zëvendësojë plastikën por do të zvogëlojë sasinë e materialit të nevojshëm për ta prodhuar atë.

Ata pretendojnë se ajo do të eliminojë dy mijë ton plastikë dhe do të zvogëlojë emetimin e tre mijë ton dioksid karboni gjatë vitit.

Në fillim të këtij viti, Coca-Cola filloi të përdorë materiale të riciklueshme për të prodhuar produktet e saj Honest Tea, Glaceau Smartëater dhe Chaudfontaine, kujton BeverageD Daily.com. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com