Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ky ishull i vogël ka popullsinë më të dendur në botë

Santa Cruz del Islote është një ishull i vogël jashtë bregut të Karaibeve në Kolumbi por është ishulli më i banuar në botë. Rreth 500 njerëz banojnë në 15 shtëpi në ishullin që ka madhësinë e një fushe futbolli.

Santa Cruz del Islote ka vetëm 8 lagje dhe 4 rrugë kryesore , por nuk ka makina ose motoçikleta për të udhëtuar përgjatë tyre.

Ai është një ishull i bërë nga njeriu, pa ujë të pijshëm dhe rrejt elektrik. Ishulli është ngritur mbi një platformë koralesh nga familjet pionere. 150 vite më vonë ka shkuar në sipërfaqen e 1 hektar.

Santa Cruz del Islote është ishulli me popullsinë më të dendur për metër katror. Një gjenerator dhe dy panele diellore prodhojnë energji. Banorët sigurojnë të ardhurat nga peshkimi./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com